arabia somali kurdi albania

KU DUHET KĖRKUAR NDIHMĖ?

Nė Finlandė ka shumė anė, nga tė cilat mund tė drejtohesh, nėse dyshon se nė afėrsi merret droga. Nėse dyshon se tė rinjtė marrin drogė, mund tė kontaktosh me infermieren e shkollės, qendrėn shėndetėsore kėshilluese ose shėrbimim helmues tė asaj komune, klinikėn-A ose klinikėn pėr tė rinjtė.

Pėr problemet e drogės mund t'ju ndihmojnė edhe kėto p.sh:

 • Soqata Larg drogave (Irti huumeista ry)
  tel.0203 22388
  ēdo ditė nga ora 9-15 dhe 18-21
 • Klinika e drogės (Huumeambulanssi)
  tel.(09) 2787 727, kujdestaria 24 orė
  www.huumeambulanssi.fi
 • Klinika pėr kurimin e drogės (Kurvin huumepoliklinikka)
  tel.(09)7750 500
  kujdestaria 24 orė

Testet e drogės bėhen nė Helsingi p.sh. Klinika pėr kurimin e drogės nė (Munkkkisaarenkatu 19).
Nėpėr vendet e ndryshme tė Finlandės mund tė pyetni nė klinikat-A dhe nė qendrat shėndetėsore. Tė gjitha drogat nuk mund tė vėrehen menjėherė nga testi, por ju shkon njė kohė mė e gjatė, p.sh amfetamina vetėm disa ditė, pėrdorimi i drogės hashish vėrehet duke bėrė teste pėr disa javė.
Testin pėr drogė nuk guxon ta bleshė nė barnatore

 

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?