arabia somali kurdi albania

DROGAT JANĖ TĖ NDALUARA ME LIGJ

Ligjet e drogės nė Finlandė bėjnė dallimin mes atyre qė pėrdorin drogė dhe atyre qė furnizojnė apo trafikojnė drogė. Dėnimi ėshtė i rėndė, nėse nė pyetje ėshtė trafikimi me drogat ilegale: pėrdorim, mbajtja, kultivimi dhe trafikimi i drogave ilegale. Mė ligj pėr kėto, dėnimi ėshtė mė burgim ose me gjobė. Nė tė gjitha vendet e botės egziston ligji mbi drogėn. Dėnimet ndryshojnė nga vendet nė vende, nė disa shtete pėr trafikim tė drogės denohen me vdekje. Dėnimi pėr trafikimin e sasive tė tregtueshme tė njė droge ėshtė jashtėzakonisht i rėndė. Zbatimin e dėnimit e vendos ai shtet nė tė cilin ėshtė bėrė krimi. Shtetasi finlandes nuk mbrohet pėr krimin, nėse krimi ėshtė bėrė jashtė kufirit tė Finlandės.

Policėt i kėshillojnė njerėzit pėr kėmbimet e mallrave nga shtetet e tjera, nėsa ata nuk i njohin rregullat e tyre, sepse trafikantėt e drogės e shfrytėzojnė praninė e njerėzve naiv. Vozitėsi i transprotimit tė drogve e vuan dėnimin pėr njė veprim tė tillė, edhe pse nuk ka qenė fajtor.

Trafikimi i lėndėve narkotike ėshtė krim. i cili mbetet nė regjistrin e policisė.

Marrėveshja ndėrkombėtare:

Kujdestaria e substancave narkotike nė Finlandė mbėshtet rregullat e ligjit ndėrkombėtar, pikėrisht janė tri:

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?