arabia somali kurdi albania

AFĖR GRACKĖS (kurthės)

Pse disa ngatėrohen me drogėn?

Askush nuk ka lindur tė jetė i varur nga droga.Tė rinjtė, e kanė trurin para jetės sė tyre, nė pėrgjithėsi, gjithashtu babai dhe nėna janė nė gjendje tė bėjnė ēdo gjė pėr tė mirėn e tyre. Ėshtė shtėpia, shkolla dhe shoqėria, tė cilat janė nė gjendje tė mbrojnė aftėsitė drejtė tė ardhmes sė sigurtė.
Disa e lėnė krejtėsisht kėtė dhe bien nė humnerė, e cila i udhėzon drejt shkatėrrimit (katastrofės).

Varėsia e jetės fillon me probleme, me shqetėsime me lloje emocionesh ose me sėmundje fizike, me tė cilat individi ndesh nė vėshtėrsi. Kėto koncept ata shumė vėshtirė i kuptojnė.
Nė fillim jeta e individit ėshtė nė tėrėsi e thjeshtė, sikurse e individėve tė tjerė nė shoqėri. Mirėpo ai mė vonė hasė nė probleme ose nė gjendje tė shqetėsuar, tė cilėn ai nuk ėshtė nė gjendje ta zgjidhė ose ta pėrballojė. Nė kėtė situatė mund tė bashkangjitet edhe shqetėsimet fizike, si gjymtimi ose dhimbjet kronike. Shqetėsimi i individit ėshtė problem i vėrtetė. Ai e provon situatėn e tanishme tė padurueshme ndofta se nuk mund tė gjejė asnjė mėnyrė pėr ta zgjedhur problemin.

Gjithkush e ka provuar jetėn nė fatkeqėsi, tė vogla dhe tė mėdha. Dallimi mes narkomanit dhe tė tjerėve ėshtė se, narkomani e zgjedh drogėn si zgjedhės tė problemeve dhe shqetėsimeve tė tij.

Drogat janė pjesė e realiteti
Edhe pse lėndė tė drogės nuk ka nėpėr tezgat e tregut ose nėpėr raftat e shitoreve, ato egzistojnė dhe janė nė shėrbim. Nėse ėshtė kėrkesa. gjithashtu ėshtė shėrbimi. Shpėrndarja e drogės mvaret nga vendi dhe shėrbimi kėmbyes i cili bartet me transportim tė fshehtė.

Reklamimi
Droga reklamohet nė mėnyra tė ndryshme. Shpesh herė organizohet nėpėrmjet shoqėrisė ose miqėsisė dhe gjithashtu si pėr fillim marrja(joshja,tėrheqja) ėshtė falas. Tė rinjėve dhe adoleshentėve drogėn ua ofrojnė bashkėmoshatarėt, tė cilėt iu kanė bashkangjitur botės sė drogės dhe tė cilėt marrin si shpėrblim tė holla ose dozė tė drogės.

Disa tė rinjėve ju ofrojnė ēdo ditė droga tė ndryshme, por ēdonjėri prej tė rinjėve vjen me siguri pėrpara njė situatė, qė atij duhet ti ofrojė diēka, Edhe pse disa absolutisht e refuzojnė, disa ēdo ditė e provojnė pėr herė tė parė kurse disa prej tyre dėshirojnė ta provjnė(marrin) sėrisht e sėrisht dhe me kohėn ata bėhen tė kapshėm pėr drogėn dhe mbarojnė si narkomanė. Kėshtu lind varėsia.

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?