arabia somali kurdi albania

KĖSHILLA E SPECIALISTIT

Shumė nėna dhe baballarė jetojne me keqinterpretime, se ndonjė trafikant droge i panjohur ju ofron tė rinjėve drogė nė skajet e rrugėve. Nė fakt ėshtė, se shokėt i ofrojnė drogė njėri tjetrit, thotė terapeutistja Anne Maria Kalamaa nga shoqata Larg drogave.

Pėrfytyrimi ėshtė gjithashtu i besueshėm, se pėrdorimi i drogės dhe tė provuarit e saj shihet qartazi. Nė kėto ditė pėrafėrsisht ēdokush mundet tė jetė pėrdorues i substancave narkotike, vetėm se nga jashtė nuk mund tė vėrehet. Ėshtė njė numėr mjaft i mirė i tė rinjėve tė cilėt e pėrdorin kėtė substancė,vtėm se njė pjesė e mirė prej tyre shkon nė intoksikim (kah helmimi). Nė fakt drogat i brengosin dhe i frigojnė shumė prindėr.

Mė e mira nga tė gjitha ėshtė qė ta mbrojmė tė riun nga substancat narkotike, qė prindėrit tė kenė mundėsi qė ta njohin sa ma mirė fėmijun, t'i kushtojnė kohė mė shumė, ta pyesi nga shkon dhe me ēfarė shokė rri.

Anne- Maria Kalamaa sqaron, nėse prindėrve ju duket se dyshojnė nė fėmijun e tyre, se ai merr drogė, duhen tė besojnė nė parandjejnėn e tyre.- I riu zakonisht refuzon se merr ose provo drogė, mirėpo me fėmijun gjithsesi duhet tė bashkėbisedohet.

Nga prindėrit mund tė dijnė, se i riu i familjes ėshtė ngatėruar me kėnaqėsinė e drogės? - Rregulli themelor mund ta mbajė atė, nė qoftė se i riu pėrdorė drogė, personaliteti i tijė ndėrohet shumė shpejtė. Nga i riu i qetė mund qė tė ketė ulje tė fuqishme nė kėtė drejtim ose e kundėrta. Kalamaa sqaron.

Zėnja e fėmijut me drogė pėr prindėrit ėshtė shumė tronditėse. Traumat e krizės klasifikohen.- Nė kėtė mėnyrė prindėrit i kuptojnė mė mirė drogat e ndryshme dhe efektet e tyre. Prindėrit sigurisht nuk pranojnė qė i mituri tė pėrdorė helmimet, e sidomos pėrdorimin e alkoholit. Nė kėtė pikėpamje shkaku kryesor ėshtė refuzimi dhe parandalimi i helmimeve. Kalamaa kėshillon.

Loja rezervė e tė riut zvogėlohet, nėse prindėrit mbajnė kontakte me prindėrit e shokėve. Si ēėshtje kryesore ėshtė edhe bashkėpunimi shkollė-shtėpi. Njohuria pėr pėrdorimin apo marrjen e drogės ose nė dyshimin e saj vjen zakonisht nga shkolla. Aty ka mundėsi tė vėrehen tė rinjtė nė simptome, nė shtėpi prindėrit nuk munden ose nuk kanė mundėsi qė ti shohin qartazi shenjat e problemit ose tė pajtohen me to nga frika e kapluar.

 

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?