arabia somali kurdi albania

PAS VARĖSISĖ

Kur pėrdoruesi ėshtė bėrė i varur nga droga, ėshtė problem, tė cilin ai mundohet ta zgjidhė duke marrur drogė. Nė kėtė situatė e vetmja zgjidhje, tė cilėn ai mund ta mendoj, ėshtė marrja dhe pėrdorimi i drogės. Sepse duan qė tė ndihen mirė ose thjesht ndryshe. Ai e ka humbur mėnyrėn e tė kontrolluarit andaj nuk brengoset pėr veprimet e tmershme nė shoqėri. Ata i pėrdorin drogat sepse besojnė nė dobishmėrinė e tyre.

Marrja e drogės vjen si obsesion. Pėrdoruesi ėshtė nė grackė(kurth).

Njerėzit i pėrdorin drogat pėr t'u ēlodhur, pėr t'u argėtuar, pėr t'u bėrė pjesė e shoqėrisė, pėr shkak tė kureshtjes, ose pėr t'i shpėtuar dhimbjes fizike dhe psikologjike.
Tė rinjtė i pėrdorin drogat pėr tė njėjtat arsye qė i pėrdorin edhe tė rriturit. Sjelljet e tija fizike dhe psiqike i ka ndryshuar marrja e drogės.
Ai i ka kaluar tė gjithė kufijtė. Tanimė ėshtė bėrė abuzues i drogės, narkomanė.

Droga dhe problemet

Shumica e njerėzve i pėrdorin drogat pėr tė ndryshuar mėnyrėn se si ndihen sepse duan qė tė ndihen mė mirė ose thjesht ndryshe.
Njė shqetėsim i pėrgjithshėm ėshtė frika qė njė person qė pėrdor drogė do tė bėhet i varur nga droga dhe bėhet (i varur nga droga). Tregimet alarmante qė dėgjojmė nė lidhje me pėrdorimin e drogės japin pėrshtypjen qė drogat ilegale tė bėjnė tė varur menjėherė dhe qė kėto janė drogat qė shkaktojnė dėmet mė tė mėdha.
Pėrdorimi i drogės ndikon tek shėndeti, puna dhe jeta personale, ndikon nė familje dhe nė rrethin shoqėror.

Si ndikojnė drogat nė sjellje?
Narkomani mundohet ta mbajė sekret marrjen e drogės nga shoqėria dhe nga anėtarėt e familjes. Nė fillim ai vuan nga shqetėsimet dhe parehatshmėria shpirtėrore. Ai ndoshta mund ta ndryshojė ndjenjėn e mbyllur, por ėshtė shumė vėshtirė tė bashkėbisedosh me tė. Ai mund tė ketė sjellje tė ēuditshme.

Pėrdorimi i drogės ndikon tek personi duke pakėsuar aftėsinė pėr t'u pėrgjigjur shumė shpejt nė situata tė papritura. Ajo ndikon nė aftėsinė e tė menduarit qartė dhe nė mbajtjen e vėmendjes. Droga mund tė shkaktojė shikim tė dobėt, ngėrēe, tė pėrziera dhe simptoma tė tjera fizike. Kėto efekte rritin mundėsinė e aksidenteve rrugore, mbytjeve dhe kalimin e rrugės nė mėnyrė tė pasigurt.

  • Dyshimi. Ėshtė i lodhur nė punė, ose pėr tė kryer ndonjė detyrė.
  • I lodhur dhe nervoz.
  • I shqetėsuar. Gėnjen anėtarėt e familjes, shokėt dhe pundhėnėsin.
  • Largohet nga ata qė e duan, izolohet.
  • Mund tė kalon nė depresion.
  • Mund qė tė vjen deri te vjedhja nė familje dhe nė shoqėri.

 

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?