arabia somali kurdi albania

SI NJIHET NARKOMANI

Posedimi i drogės ose mjeteve pėr konsumim (llullat, gjilpėrat, fletėzat, konservat, shishet e vogla etj.)
Era e drogės (te kanabisi-marihuana, hashashi) ose pėrdorimi i mjeteve kozmetike tė cilat do ta mundnin atė erė.
Identifikimi me kulturėn narkomane me anė tė shkrimeve, parullave ose rrobeve, preokupimi nė bisedime etj.

Ndryshimet nė shkollė, notat e dobėta dhe mungesat e shumta.

Ndryshimet nė sjellje:

 • mossinqeriteti kronik dhe gėnjimi, vjedhjet, problemet me policė ose shoqėri tė "dyshimtė",
 • ndėrrimi i shoqėrise sė vjetėr dhe "fshehja e sė resė",
 • agresiviteti i zmadhuar, irritimi, armiqėsia, fshehtėsitė,
 • ndėrrimet e disponimit - prej euforisė deri te depresioni,
 • humbja e motivit, interesit, vetėkontrollit dhe vetėrespektit,
 • mosinteresimi dhe braktisja e higjienės, pamja e rreckosur,
 • humbja e interesit pėr aktivitete tė pėrditshme dhe hobi,

Ndryshime fizike:

 • ērregullimi i kujtesės, koncentrimit, vėmendja e dobėt,
 • koordinimi i dobėt fizik, fjalimet e pakuptimta (fjalėt pa pėrfundim, mendime tė harruara),
 • pamja jo e shėndoshė (lėkura e zbehtė, dobėsimi, humbja e apetitit),
 • sytė e skuqur, ndryshim i bebėzave, u rrjedhin hundėt, kolliten, infektohen shpesh dhe kanė imunitet tė zvogėluar,
 • ndryshimi i nivelit tė aktiviteteve - prej hiperaktivitetit deri te lodhja e tepėrt.

Narkomanėt gjendjen pas pėrdorimit tė substancave narkotike e quajnė "flesh". Shkaktohet gjendja e indiferencės, e apatisė, e mungesės sė dėshirės, e ngadalėsimit (plogėshtisė).

Ndjenjė urrejtje Drogat Afėr grackės Pas varėsisė Krimi Probleme tė panumėrta Drogat janė tė ndaluara me ligj kėshilla e specialistit Si njihet narkomani Ku duhet kėrkuar ndihmė?